українська російська англійська

"Власником культурних цінностей є держава Україна та український народ" - Міністр культури України Євген Нищук, який представляє Уряд на засіданні Апеляційного суду в Амстердамі у справі про "скіфське золото"

11.03.2019 | 18:14

Сьогодні, 11 березня  триває  розгляд Апеляційним судом м. Амстердам  судової справи щодо повернення археологічним Музеєм Алларда Пірсона на територію України експонатів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі»,  більш відомої як «скіфське золото».

Міністр культури  України Євген Нищук, який представляв під час судового розгляду справи Уряд Української держави, під час свого виступу зазначив, що  експонати виставки, які виставлялися в Музеї Алларда Пірсона, перебували там  відповідно  до договорів між даним Музеєм та низкою  українських музеїв,  частина з яких розташована в АР Крим. Всі договори були  підписані  сторонами  ще до здійснення Російською Федерацією  незаконної окупації півострова, а більшість музейних предметів цієї виставки (це дві тисячі одинадцять одиниць  зберігання та п’ятисот шістдесят п’ять музейних предметів) є знахідками, одержаними в результаті археологічних досліджень. Відповідно до Закону України «Про охорону археологічної спадщини» такі знахідки є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України.

 

«Відповідно до законодавства України, власником спірних культурних цінностей є унітарна держава Україна, народ України, а не її адміністративно-територіальна одиниця Автономна Республіка Крим і тим більше, не суб’єкт Російської Федерації, чи музеї. Спірні музейні експонати є культурною спадщиною України і призначені для використання, в тому числі, публічного представлення у якості культурних цінностей саме України», - наголосив Євген Нищук.

 

 

«Всім відомо, що з 2014 року Україна бореться зі збройною агресією Російської Федерації на своїй території, і цей конфлікт давно вийшов за межі регіонального, а сьогодні ще й несе загрозу збереженню національного надбання України. Тепер, коли Україна de facto тимчасом не може здійснювати свій суверенний контроль над Кримом і забезпечувати доступ до експонатів своїм громадянам, спірні музейні експонати використовуються не як українська культурна спадщина, а вже як російська, що підтверджують численні факти. Використання ж спірних музейних предметів у якості культурної спадщини Російської Федерації є їх нецільовим використанням, що, відповідно до законодавства України, є підставою для припинення державою, як власником майна, права музейних закладів на оперативне управління спірними музейними предметами та їх вилучення у музеїв».

 

Як зазначив Міністр культури України, враховуючи незаконну окупацію Криму Російською Федерацією та той факт, що Музейний фонд України є національним багатством та невід'ємною складовою культурної спадщини України, що охороняється законом, наказом Міністерства культури України основним зберігачем усіх зазначених вище музейних предметів державної частини Музейного фонду України у кількості 565 музейних предметів (2111 одиниць зберігання), було визначено Національний музей історії України.

 

У ході судового слухання, адвокати так званих «українських кримських музеїв» наводять абсурдні аргументи щодо неможливості  повернення музейних цінностей на територію України, серед іншого, що «півострів Крим є подарунком від Росії  Україні в 1954 році». Звучать безпідставні звинувачення України в пропаганді  та тиску, яка на ідеологічному підґрунті прислала до суду велику делегацію, не акцентуючи увагу на тому, що представники кримських музеїв не отримали візи, оскільки подали російські документи  на їх отримання. Нагадаємо, що Україна має з країнами ЄС  безвізовий режим.

Під час виступу адвокатів опонентів  прослідковується  ключова мета – не повернути цінності до Криму, а довести неспроможність прийняти ці цінності Україною та будь що завадити їх поверненню. 

 

Рішення апеляційного суду  у справі про "скіфське золото"  буде оприлюднено додатково.

 

 

 

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України