українська російська англійська

У Києві презентували виставку про історію Карпатської України

14.03.2019 | 09:52

У Києві на Хрещатику біля Головпошти до 80-річчя проголошення Карпатської України презентували виставку  «Наша земля проголошує: вона була, є й хоче бути українською». Виставку підготували фахівці Українського інституту національної пам’яті  спільно з істориком Олександром Пагірею. Вона розміщена на 20 тематичних банерах та розповідає про історію Карпатської України, яка у 1939 році на короткий час збурила всю Європу і чи не вперше з часів Української революції 1917-1921 років гостро поставила на порядок денний українське питання.

 

 

У відкритті виставки взяли участь Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе, чий дід Дмитро Климпуш був головним командантом «Карпатської Січі», заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, історик Олександр Пагіря.

Заступник Міністра культури України Юрій Рибачук зазначив, що Карпатська Україна була не лише історичним феноменом, але і культурним. Так, за кілька років існування автономії у складі Чехо-Словаччини Закарпаття стало справжнім центром українського культурного життя краю - відкриваються гімназії з українською мовою навчання,  активно розвивалися товариства «Просвіта», «Пласт», розвивається література, театр, преса – за кількістю періодичних друкованих видань Закарпаття випереджало Чехію і Словаччину.

 

 

«Саме таку, Карпатську Україну, захищали повсталі у 1939 році січовики, і на допомогу їм підключилася патріотична молодь з Галичини, з Наддніпрянщини. Прослідковується зрозуміла, історична паралель, адже так само у 1918 році патріотична молодь вирушала у Крути, так само 2014 року наші патріоти вирушали на Донбас. Тому що всі вони захищали українську мову, українську історію і українську культуру та ідентичність. Це великий урок для нас, ми теж маємо бути разом, ми теж маємо бути одностайними у захисті нашої мови, нашої історії, нашої культури. Я абсолютно переконаний, що ця виставка матиме великий суспільний інтерес», - говорить Юрій Рибачук.

На виставці представлені унікальні фото, свідчення очевидців, історичні документи.. Вона допомагає зрозуміти унікальну історичну роль, яку відіграла Карпатська Україна в історії нашої держави та Європи загалом, і за що її називали «найменшою державою з найбільшими національними амбіціями».

 

 

Виставка демонструватиметься протягом березня-квітня. Аналогічні стенди 13 березня відкрилися  в місті Хуст Закарпатської області, а 22 березня виставка демонструватиметься в Ужгороді у приміщенні Закарпатської ОДА в рамках фестивалю «Історія.UA».

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України