українська російська англійська

"Місія хору "Гомін" - збереження та відродження ідентичності та самобутності традиційно - народної культури України" - Євген Нищук

03.06.2019 | 15:12

У Києві  з нагоди 50-річчя народного хору "Гомін" ім. Леопольда Ященка та 91-річниці з дня народження Леопольда Івановича відбулося свято української пісні.

 

 

За час свого існування «Гомін», як і його легендарний засновник музикознавець, фольклорист, хоровий диригент та  композитор Леопольд Ященко пройшли нелегкий шлях заборон та утисків радянської тоталітарної системи, але вистояли та продовжували відроджувати народні свята, звичаї та традиції. Виконував українські народні пісні, популяризував календарні народні свята, а також патріотичні пісні – козацькі, стрілецькі, повстанські. Хор «Гомін» є активним учасником суспільного життя столиці, бере активну участь у масових патріотичних акціях та народних віче.

За спогадами «гомінчан», переважна більшість яких пройшла через ці переслідування, сьогоднішньому молодому поколінню буде важко уявити,  що  можна було за пісню,  і за  любов до пісні бути звільненим з роботи,  потрапити в буцегарню, мати за собою шлейф звинувачень у буржуазному націоналізмі та нести на собі клеймо  ворога народу, саме  того народу, який і є  творцем цієї пісні.

Міністр культури України Євген Нищук  наголосив, що народний хор «Гомін» має велику історію, заснований наприкінці 60-х років хор відроджував у Києві народні свята та звичаї, об’єднав у своєму товаристві   закоханих у  рідну мову, українську пісню та самобутню культуру людей, які прагнули відродити національні традиції, розбудити національну свідомість українців.

«Історія хору – дуже драматична. Після виступу 22 травня 1971 року біля пам'ятника Шевченку хор ліквідовано як "націоналістичний", Леопольда Ященка виключено зі Спілки композиторів, почалися виклики на допити. Репресивна радянська система не випадково вбачала у творчості «Гоміну» небезпеку, бо під такі пісні  буде підніматися  український дух, приходитиме  розуміння самосвідомості та ідентичності до цієї великої та багатої культури, відроджуватиметься унікальне українське хорове мистецтво», - говорить Євген Нищук.

 

 

«Я дуже радий, що на  своєму життєвому шляху  я зустрівся  з цим чудовим хором і його видатним керівником Леопольдом Івановичем. Я  пам’ятаю, ще  будучи студентом в 90-ті роки  зустрічав колектив біля метро або на погорбах  Дніпра, коли люди збиралися і співали українських пісень, до хору приєднувалися  люди, які були і мали велику спрагу до всього українського. Це було єднання не просто в музиці, це було єднання по духу і по свідомості. Вже пізніше я безпосередньо представляв хор «Гомін» під час протестних акцій  Помаранчевої революції,  Революція Гідності, боротьби за українську мову, де хор був незмінним його учасником. Я переконаний, що  хор «Гомін»це не просто творчий колектив,   це  суспільно-політичне явище, ці люди - дослідники нашої ідентичності, культури та традиції. Я дякую вам за стійкість  впродовж півстоліття, за ваш внесок  який ви  зробили для становлення та відродження української культури, українського духу і державності. Місія хору «Гомін» потрібна  і надалі для того, щоб Незалежна Україна  зберегла свою свободу, ідентичність та самобутність».

 

Леопольд Іванович Ященко - музикознавець-фольклорист, композитор, кандидат мистецтвознавства, лауреат премії ім. П.Чубинського, лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка. Закінчив Київську консерваторію, аспірантуру при Інституті мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР. З 1957 до 1968 року працював у цьому інституті. У 1968 році був звільнений з роботи за правозахисну діяльність, зокрема, за підписання колективного листа до ЦК КПРС та радянського уряду про гласність судочинства.  У 1969 році заснував хор “Гомін”,  у 1971 р. хор був ліквідований як “націоналістичний”, а керівника виключено зі Спілки композиторів. З 1984 р. хор “Гомін” поновлює свою діяльність, а з часом повертає собі і первісну назву.

Леопольда Ященка поновили у Спілці композиторів 1989-го. До того часу і "Гомін" відродив свою діяльність. Через чотири роки фольклориста нагороджено Шевченківською премією "за активну діяльність щодо збереження, відродження та популяризації української народної творчості".

Саме «Гомін» першим у Києві виконав «Ще не вмерла Україна», «Боже Великий, Єдиний», «Ой у лузі червона калина» та інші патріотичні пісні.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України