українська російська англійська

У рамках платформи #єдинийголос Мінкультури представило напрацювання Українського культурного фонду та Українського інституту книги

14.06.2019 | 16:50

Про нові механізми підтримки культурних ініціатив та діяльність культурних інституцій нового типу розповіли на зустрічі з урядовими комунікаційниками на платформі #єдинийголос заступник Міністра культури України Юрій Рибачук та очільниці   інституції нового типу  - Українського культурного фонду  Юлія Федів і Українського інституту книги Олександра Коваль.

Зокрема, заступник Міністра культури зупинився на аналізі та історії створення нових механізмів в культурі. Тривалий час питання культури не розглядалися, як важливий напрямок державної політики, і тільки після значних суспільних змін, які відбулися після Революції Гідності, бачення ролі культури  суттєво змінилося. Сформувалося розуміння, що культура  є важливою  для економічного розвитку (за результатами дослідження CDIS культура генерує приблизно 4% ВВП України та забезпечує близько 3% робочих місць, що більше ніж будівельна галузь) і виступає визначальним фактором соціальної та політичної стабільності, є флагманом  суспільних змін.

 

«Вперше в історії України стратегічним пріоритетом  діяльності Уряду було визначено розвиток культурного капіталу, що відзначено в Середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду Гройсмана. В межах цього напрямку, було сформульовано низку завдань, і одне із  них - це створення ефективної системи підтримки культурних ініціатив. Нам важливо було розробити модель такої підтримки. По-перше, забезпечити рівний доступ для представників як державного так і недержавного секторів. А також забезпечити прозорість та ефективність системи, її націленість на підтримку тих ініціатив, які творять зміни», - розповів Юрій Рибачук.

«Нам вдалося  реалізувати давну мрію культурного середовища і дати життя двом проектам - Українському культурному фонду  та Українському інституту книги. УКФ  - це і є реалізація бачень культурного середовища  про рівний доступ до  державного-фінансового ресурсу,  а УІК принципово нова модель стосунків між державною інституцією та культурним середовищем».

 

 

У свою чергу виконавчий директор Українського культурного фонду Юлія Федів поділилася напрацюваннями інституції та її найближчими планами. Зокрема, вона розповіла про конкурсні програми, які планує реалізувати Український культурний фонд у 2019-2021 роках. Цьогоріч це 8 програм, які є актуальні  для спільноти:

         «Створюємо інноваційний культурний продукт», яка відкрита для всіх секторів культури та мистецтва;

         «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти», яка спрямована на сприяння обміну знаннями, досвідом та ідеями в галузі культури та мистецтв, а також на відкриття нових мистецьких практик та імен;

         «Знакові події для української культури», спрямована на сприяння створенню позитивного іміджу України на міжнародній культурній арені;

         «Український культурний монітор», яка присвячена дослідженню та аналітиці у сфері культури, створенню емпіричної бази;

         «Підсилення потужності українського аудіовізуального сектору» - окрема програма на підтримку українського кіно та телепродукту;

         Ще однією особливістю є відкрита разом з Британської Радою програма «Інклюзивне мистецтво», яка  покликана підтримувати  творчість митців з інвалідністю, а також забезпечити доступність культурного продукту для людей з інвалідністю.

 

 

Найближчим часом планується запустити окрему програму з підтримки створення спільних платформ на рівні України в секторах культури і мистецтва та програми  «Мала і Велика культурна столиці». Велика культурна столиця буде орієнтуватися на обласні центри, Мала культурна столиця - на  об’єднанні територіальні громади.

«У рамках цих двох конкурсів будемо обирати 2 міста на рік — велике і мале, які отримають статус культурної столиці, що дозволить залучати зовнішні сили — і креативні агенції, і консалтинг, - щоб піднімати рівень культури в тому чи іншому місті», - розповідає Юлія Федів.

«Окрім того, ми плануємо з наступного року відкрити територіальні представництва в  усіх областях  України,  для того щоб у нас були свої представники, які проводять тренінги, навчання, інформаційні дні  в регіонах».

Також Український культурний фонд ініціює сім інституційних програм. Серед них Навчальні програми – запуск Академії культурного менеджера для того, щоб підвищувати спроможність  представників різних культурних секторів  не лише продукувати гарні ідеї, а й правильно формувати проект для участі в різних грантових проектах. Програма «Клуби бізнес-янголів», яка має на меті залучення в український культурний простір спонсорів та меценатів, та формування привабливого для зовнішніх інвестицій культурного продукту тощо.

Ще однією інституцією нового типу є Український інститут книги, який нині розпочав роботу на повну потужність.

«Читання має стати нашим життям, нашою щоденною звичкою. Нічого іншого тут бути не може. Жити і не читати – це дві несумісні речі», - переконує директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Цьогоріч  ця інституція розвиває дві програми – Поповнення фондів публічних бібліотек та Промоція української літератури  в Україні та за кордоном. Але вже в 2020 році будуть впровадженні нові програми, це Цифрова бібліотека, яка  передбачає створення повної цифрової платформи книжок і рідкісних видань, на безоплатній основі доступних кожному

«Це дасть можливість швидко, зручно і безкоштовно мати доступ до великої кількості книжок», - говорить Олександра Коваль.

 

 

Ще однією важливою програмою Українського інституту книги є програма «Підтримка перекладів».

«Нам потрібно донести, що українська література перекладається і успішно видається в багатьох країнах. Сподіваємось що українська література займе своє гідне місце серед  інших літератур світу», - говорить директорка Українського інституту книги.

 

Значно розшириться географія представлення української книги на міжнародних книжкових форумах. До Франкфуртського книжкового ярмарку, де Україна планує після 2026 року стати Почесним гостем,  Паризької книжкової виставки, Лондонського книжкового ярмарку, Болонської книжкової виставки, Празького книжкового ярмарку приєднуються нові престижні форуми, де має бути присутня українська книга - це книжкові виставки у Стамбулі, Монреалі, Турині, Пекіні, Кракові , Варшаві.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України