українська російська англійська

"Основна мета Програм поповнення фондів публічних бібліотек - це донесення якнайкращих топових книжок до читача по всій країні", - Євген Нищук

12.07.2019 | 09:17

Сьогодні, 11 липня в ІА «УКРІНФОРМ» відбулася прес-конференція на тему «87 мільйонів з держбюджету  на книжки: як це буде», під час якої була представлена Програма поповнення фондів публічних бібліотек у 2019році.

Міністр культури України Євген Нищук відзначив, що за короткий термін існування Український інститут книги продемонстрував ефективний результат, зокрема в організації та проведенні відкритого та прозорого конкурсу закупівлі книжок для поповнення фондів публічних бібліотек.

 

 

 «На сьогоднішній день ми маємо системний, випрацюваний механізм, як підготовки до проведення процедури закупівлі книжок, у тому числі формування експертної ради, що складається з високопрофесійних фахівців книжкової, бібліотечної, медійної галузі, так в відкритості самого процесу закупівлі», - зазначив Євген Нищук.

 

 

«Кінцева мета Програм поповнення фондів публічних бібліотек – це донесення якнайкращих топових книжок, як сучасної так і світової літератури до читача по всій країні, щоб цими книжками ми були представлені на міжнародних книжкових форумах. І саме Український інститут книги реалізує нашу програму  - зробити українців читаючою, мудрою, інтелектуальною нацією.  Ми нарешті маємо гідно представлені національні стенди на Франкфуртському книжковому ярмарку,  і добрі амбіції бути спеціальним гостем цього престижного книжкового форуму.  Вперше цьогоріч Україна стала учасником Лондонського книжкового ярмарку, представляла сучасну українську книжку в Парижі, Празі та інших відомих світові літературні форумах.  Всі ці ініціативи знаходять  розуміння та підтримку з боку Уряду. Ще одним важливим напрямком співпраці є реформування бібліотечної сфери,  яка потребує  конструктивного  діалогу  всіх зацікавлених сторін. Все це дасть очікуваний нами результат – читаючу країну, а отже мудру і сучасну європейську державу».

Як повідомила  директорка Українського інституту книги  Олександра Коваль, минулого року на здійснення Програми закупівлі книжок для публічних бібліотек було спрямовано понад 114  мільйонів гривень державних кошт, цьогоріч це 87 мільйонів гривень. Однак, у порівнянні з попереднім роком значно збільшилася кількість видавництв, які стали учасникам конкурсного відбору та перелік книжок. Так, у 2018 році  учасниками конкурсу було 137 видавництв, а цьогоріч це вже 151 видавництво. Всього  цього року для закупівлі відібрано 557 назв книжкової продукції. Серед них,  57%  - іноземна література і 43% книжки українських авторів, з яких 96% становлять художні твори сучасних авторів, у тому числі 39% -  дитяча література.

Цьогоріч до складу Експертної ради із 50 учасників було включено – 15 медіа експерти та журналісти, 11 представників бібліотечної спільноти, 7 науковців у сфері книговидання та літератури,  11  менеджерів культури  та 4 представника незалежних книгарень.

«Сьогодні команда УІКу бачить своєї місією у поповненні бібліотек новими книжками  Ми прагнемо насамперед познайомити всіх читачів з тим новим, що пропонує наш український літературний процес і наші видавці», - зазначає Олександра Коваль.

«Наша відповідальність - це забезпечення рівного доступу до книжок та інформація для всіх мешканців України незалежно від рішення очільників місцевих ОТГ».

Співзасновниця ГО «Бібліотека майбутнього» Вероніка Селега, яка цьогоріч вперше була членом Експертної ради, відзначила живі дискусії, які відбувалися під час роботи, а також відкритість та професійність проведення конкурсного відбору.

«У нашій діяльності з публічними бібліотеками, ми ніколи не зачіпали тему поповнення книг і змістового направлення фондів, віддаючи перевагу візуальним змінам бібліотек та структурі її роботи, але жодний процес з популяризації бібліотек не працює поодиноко.  Одного ремонту та кількості івентів, які проводяться в бібліотеці не забезпечує приросту аудиторі бібліотек.  І саме комплексне поєднання якісного літературного фонду  разом з зовнішнім виглядом бібліотек та збільшенням фінансування та залученням бізнесової складової,  працює на популяризацію та зміцнення іміджу бібліотек», - переконана Вероніка Селега.

За словами засновника видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Івана Малковича, чиє видавництво другий рік поспіль входять до ТОП-10 тих, чиї книжки закуповуються для українських бібліотек, з моменту створення УІК, процес  закупівлі книжок нагодився, а залучення високопрофесійних спеціалістів державного масштабу до конкурсного відбору,  сприяє тому, що до бібліотек потрапляють найякісніші книжки.

Засновниця  книгарень та видавництва «Моя книжкова полиця» Наталія Моспан, видавництво якої  було засновано лише рік назад та вперше брало участь у конкурсній процедурі,  відзначає клієнтоорієнтованість  під час спілкування як з працівниками УІКу так і всього процесу відбору. За підсумками конкурсу  було відібрано 4 книжки з її  видавництва, а це, за її словами,  для малого видавця величезний шанс , що значно  стимулює його розвиток. 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України