Харківська опера представила до свята Незалежності України "Запорожця за Дунаєм" під відкритим небом
26.08.2016 | 10:56
 

До Дня міста, що у Харкові святкується 23 серпня,  та славного ювілею Незалежності України харківські глядачі отримали чудовий подарунок від колективу Харківського Національного академічного театру опери та балету імені М. Лисенка. У той вечір біля входу у театр ніхто не питав зайвий квиток, хоча бажаючих було дуже багато. Адже оперу  С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм» можно було побачити і почути просто неба. Підмостками стали парадні сходинки до будівлі театру,   симфонічній оркестр розташувався трохи нижче. А щільний святковий натовп прихильників класичного оперного мистецтва заполонив весь майдан перед театром. Навіть за приблизними підрахунками глядачів тут було не менше, ніж крісел у самому театрі -  близько півтори тисячі осіб.

 

 

Варто згадати, що опера Гулака-Артемовського була створена тоді, коли українська мова на сцені була забороненою. А української національної опери ще зовсім не було. Оперний «Запорожець»  просякнутий справжнім українським гумором, насичений колоритними характерами і милими серцю мелодіями. Оперу дуже полюбляють глядачі, тож вона ніколи не зникає  зі сцени першого українського театру опери та балету імені М. Лисенка.   Найбільшу симпатію аудиторії традиційно викликає образ Івана Карася – доброзичливого козака, який хоча й схильний до зайвої чарки (через що з ним трапляються кумедні ситуації), проте  є справжнім патріотом Батьківщини.

У  перших постановках опери (ще у ХІХ ст.) партію Карася виконував сам композитор – С. Гулак-Артемовський. В харківському театрі кращим продовжувачем традицій вітчизняного виконавства був учень славетного Івана  Паторжинського, видатний український бас Євген Червонюк. Партію Одарки напередодні Свята незалежності, до речі, виконувала його колишня партнерка по сцені, народна артистка України Олена Романенко, яка  у  часи того пам’ятного дебюту була ще початкуючою співачкою. О.Романенко співала у дуеті з іншим майстром харківської сцени, заслуженим артистом України Михайлом Олійником. У гармонійному ансамблі з ними були лауреати національних та міжнародних конкурсів Олеся Мішаріна, Роман Гордєєв, Олександр Лапін та інші молоді харківські співаки.

 

 

Сценічний майданчик перед театром лисенківці опанували вже досить давно. Тому і солісти, і оркестр (диригент Олександр Голобородько) і  хор (головний хормейстер заслужений діяч мистецтв України Олексій Чернікін) і артисти балету (художній керівник народна артистка України Світлана Коливанова) відчували себе природно і працювали з натхненням. А численні глядачі вітали цю непересічну і святкову виставу бурхливими оплесками.

        

Текст і фото Олександра Чепалова

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245126314