Документальна стрічка "Мустафа" про відомого українського політика, громадського діяча та борця за права кримських татар вийде у широкий прокат у травні 2017 року
02.11.2016 | 09:40
 

"Мустафа" - перший повнометражний фільм режисера Ахмеда Сарихаліла, робота над яким розпочалася в лютому 2015 року і тривала півтора роки. Проект  був реалізований за підтримки Національного Фонду Підтримки Демократії, громадської організації «Гараж Генг», партнерів «Крим. Реаліі», ATR і QHA, а також 252 доброчинців, які повірили в проект і фондували його на Спільнокошті.

 

 

Творча група, яка працювала над проектом, впродовж знімального періоду  побувала в Києві, Львові, Криму, Москві, Нью-Йорку, Варшаві, Гданську та Анкарі, а також записала 26 інтерв'ю. Їх для фільму взяв відомий журналіст та історик Вахтанг Кіпіані. Нажаль, багато матеріалу не ввійшло в фільм через чітко визначений хронометраж. Але змінилася не лише кількість матеріалу, а й формат - спочатку команда проекту планувала створення повнометражного документального фільму, але у процесі роботи жанр був змінений на ігровий, задля кращого сприйняття фільму глядачем. В історичних реконструкціях роль головного героя виконував актор Максим Пасічник.

 

 

В основі кінострічки «Мустафа» лежить життєвий шлях лідера кримськотатарського народу, який розкривається глядачу крізь розповіді пана Джемілєва, його сім’ї та однодумців в боротьбі за повернення Криму (в часи СРСР і тепер).

Глядачі стрічки переживуть разом з Мустафою-ага одні з найбільш вагомих в його житті спогадів: насильницьку депортацію у 1944 році, перше ув’язнення, найдовше в світі голодування, тривалістю в 303 дні тощо.

 

Написана на стіні камери ув'язнення цитата Фрідріха Ніцше "Все, що нас не вбиває, робить сильнішими" - цілком відповідає сенсу картини та характеру головного героя.

 

«Пам’ять про Мустафу Джемілєва збережена лише в текстах, не було чогось візуального, що могло б передати  зміст подій екранною мовою. Ми прийшли до рішення, що будемо використовувати всі засоби (фото та кінохроніку, образотворче мистецтво та публікації , щоб розповісти цю історію за допомогою кіно», - розповів режисер фільму Ахмед Сарихаліл .

 

У фільмі використані документальні фотографії, а також унікальні хронікальні відеокадри періоду повернення кримських татар до Криму за часів перебудови. Команда, яка працювала над створенням документальної стрічки змогла передати глядачу навіть ті моменти, візуальних спогадів від яких не залишилося, за допомогою ілюстрацій художниці Мілочі Залтайн.

 

«Українці побачать фільм в прокаті починаючи  з 18 травня – річниці депортації кримських татар. Також, планується показ на найбільшому  Національному американському кінофестивалі незалежного кіно «Sundance», на Берлінському МКФ і ряді інших фестивалів документального кіно», - зазначила Таміла Ташева, продюсер кінострічки.

 

Нагадаємо, що прем’єрний показ документального фільму про Мустафу Джемілєва  відбувся 28 жовтня у кінотеатрі «Київ» у рамках програми «Українські прем'єри» 46-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість».

 

 
« повернутись Постійна www-адреса статті:
http://mincult.kmu.gov.ua/control/publish/article?art_id=245159866