???mainPage???
Пошук

Розширений пошук »


Опитування
Чи зручно Вам користуватися цим сайтом?
Так
Ні
Не завжди
Відповісти Відповісти
Результат опитування Відповісти
Головна  » Культурно-інформаційний сервіс » Видання ДЗК (диференційне забезпечення керівництва) » Хроніка культурного життя України » 2009» Лютий версія для друку
Лютий

МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА ПАРЛАМЕНТСЬКА БІБЛІОТЕКА УКРАЇНИ

ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЦЕНТР З ПИТАНЬ КУЛЬТУРИ ТА МИСТЕЦТВА

ДЗК Випуск 3/2 2009 р.

 

 

 

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ УКРАЇНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси

та неопублікованими документами

за лютий 2009 року)

 

 

 

21 лютого в Україні відзначили Міжнародний день рідної мови. З цієї нагоди у всіх регіонах пройшли культурно-мистецькі акції, круглі столи, зустрічі з письменниками, виставки, концерти тощо. Центральною подією святкувань став літературно-мистецький вечір у столичному Будинку вчителя.

 

До 20-річчя з часу виведення радянських військ з Афганістану у столиці нашої держави було організовано ряд заходів: урочистий концерт – у Національному палаці мистецтв „Україна”; виставку „Дорога додому”, що включала понад 100 експонатів, серед яких фото, документи, періодика, речі учасників бойових дій – у Меморіальному комплексі „Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років”; кінолекторій, у рамках якого було продемонстровано кінострічки „Кому, скажіть, мені дякувати?” та „Афганістан. Біль і пам'ять” – у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. Пшеничного. До цієї пам’ятної і трагічної дати у різних куточках країни проведено уроки мужності, вечори пам’яті, години скорботи тощо.

 

12 лютого у Будинку актора пройшло спільне засідання Національної ради з питань культури та духовності при Президентові України та правління Конгресу української інтелігенції у форматі зборів громадського активу української інтелігенції на тему „Атака на українську культуру – загроза національній безпеці України”. У дискусії взяли участь освітяни, науковці, культурні діячі, політологи, керівники творчих спілок, представники громадських асоціацій, народні депутати України.

 

З нагоди 138-ї річниці від дня народження Лесі Українки у Національному музеї літератури України, у рамках музейного проекту „Клуб вихідного дня”, відбувся літературно-мистецький захід „Хотіла б я піснею стати”. На батьківщині письменниці, у Волинській області, було проведено літературно-мистецьку годину „І Лесин дух із слова в душі лине... ” у Луцькому Народному домі „Просвіта”, виставку із нових надходжень у музеї Лесі Українки Волинського національного університету, міжвузівську наукову конференцію „Феномен Лесі Українки в культурологічному, мистецтвознавчому і філософському аспектах” у літературно-меморіальному будинку-музеї у Новограді-Волинському. А в Автономній Республіці Крим до знаменної дати пройшов відбірковий тур учасників V Всекримського конкурсу учнівської та студентської творчості „Змагаймося за нове життя!” у номінації „малюнок”.

 

27 лютого у Києві відкриттям фотодокументальної виставки „Шолом-Алейхем і Україна” у Національному музеї літератури України розпочалися заходи з відзначення 150-річчя від дня народження єврейського письменника українського походження Шолом-Алейхема. Експозиція включала близько 100 експонатів з фондової колекції цього музею, державних архівів та Київського обласного архіву, приватних колекцій: першодруки, автографи, епістолярій, прижиттєві видання, оригінали документів, меморіальні речі, театральні афіші спектаклів за творами класика, українські видання Шолом-Алейхема, фотографії з його численних мандрів. У Переяславі-Хмельницькому представники органів місцевої державної влади, громадських організацій та учасники міжнародної наукової конференції „Шолом-Алейхем в українському та світовому контексті” відвідали музей Шолом-Алейхема, який входить в структуру Національного історико-етнографічного заповідника „Переяслав”.

 

До 120-річчя від дня народження українського композитора Л. Ревуцького у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України було відкрито виставку архівних документів. На батьківщині композитора, у Чернігівській області, проведено концерт заслуженого артиста України Г. Дем’янчука „Ревуцький в контексті європейської культури” (в Обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм), презентацію книжково-ілюстративної експозиції „Лицар української музики” (в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В Г. Короленка) та наукову конференцію „Ревуцький та сучасність” (у Чернігівському музичному училищі ім. Л. Ревуцького).

 

20 лютого, у день 104-ї річниці від дня народження У. Самчука, Тилявка Шумського району Сумської області стала однією з літературних столиць України. Участь у щорічному літературному святі „На білому коні” традиційно взяли літератори, науковці, журналісти, викладачі-філологи, видавці і шанувальники українського прозаїка. Свято розпочалося екскурсією Меморіальним музеєм Уласа Самчука. Наступними етапами стали концертна програма, круглий стіл „Літописець українського простору” та виставка-продаж книг, родзинкою якої стала трилогія У. Самчука „Ост”, презентована видавництвом „Джура” (Тернопіль). А у Рівненському краєзнавчому музеї письменника вшанували „Свічею пам’яті”.

 

З нагоди 60-річчя з дня народження композитора, поета і співака, 2009-й рік у Чернівецькій області оголошено Роком В. Івасюка. Його відкриття розпочалося презентацією фотоальбому „Вернись зі спогадів… Володимир Івасюк”, упорядкованого та представленого шанувальникам творчості композитора членами родини. До альбому увійшли фотографії із сімейного архіву Івасюків, багато з яких зробив сам композитор. Презентація альбому також пройшла у Львівській національній музичній академії ім. М. Лисенка.

 

З 19 по 21 лютого у Чернігові проходила IV спеціалізована виставка „Світ книги”, організована Чернігівською регіональною торгово-промисловою палатою. Її мета – познайомити відвідувачів з книжкою українського виробництва. У виставці взяли участь провідні видавництва, а також студенти, викладачі, бібліотекарі, вчителі з усієї області.

 

10 лютого у Миколаєві було вручено обласну премію ім. М. Аркаса лауреатам 2008 року у номінаціях: „Народна творчість і художня самодіяльність”, „Просвітницька діяльність”, „Професійне мистецтво”, „Історичні, етнографічні, археологічні дослідження, охорона культурної спадщини”.

 

За участю представників органів державної влади та української інтелігенції у приміщенні Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України відбувся круглий стіл „Повернення культурних цінностей в Україну”, який вів голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України В. Яворівський. Учасникам заходу було представлено повернені картини В. Винниченка, експозиції виставок „Перші документальні надходження до Центрального державного архіву зарубіжної україніки” та „Історія повернення фотодокументів до Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. Пшеничного”.

 

3-7 лютого у Києві організовано та проведено науково-практичну конференцію „Молоді музикознавці України”. У ґрунтовних доповідях висвітлювались актуальні проблеми розвитку музичного мистецтва та музичної освіти.

 

На черговому засіданні колегії Міністерства культури і туризму України, яке відбулося 26 лютого, було розглянуто такі питання: „Про виконання державного замовлення та планів здійснення ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах заповідників сфери управління Міністерства культури і туризму України у 2008 році та завдання на 2009 рік”; «Про хід реалізації рішення Конституційного Суду від 22.12.07 щодо офіційного тлумачення та виконання статті 14 Закону України „Про кінематографію”».

 

 

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

 

 

У Львівській обласній філармонії з аншлагом фінішував Міжнародний фестиваль диригентського мистецтва пам’яті Миколи Колесси. Цьогорічна програма заходу складалася з 4 концертів, у яких взяли участь Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України (диригент В. Сіренко), Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України (диригент М. Дядюра), а також гості із-за кордону. У концертних програмах прозвучали твори М. Березовського, Є. Станковича, С. Рахманінова, І. Стравінського, П. Чайковського та Л. ван Бетховена. Закрив фестивальні вечори концерт „Гала-Вагнер” за участю Академічного симфонічного оркестру Львівської обласної філармонії та народного артиста України Р. Кофмана.

 

З 25 по 27 лютого у Дніпропетровську проходив Міжнародний фестиваль фортепіанного мистецтва „Музика без кордонів”. Його програма включала твори Й.-С. Баха, В.-А. Моцарта, Л. ван Бетховена, Ф. Ліста, Ф. Шуберта, Е. Гріга, які виконали українські і зарубіжні музиканти. Увагу глядачів привернув виступ ректора Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глінки, заслуженого діяча мистецтв України Ю. Новікова у супроводі симфонічного оркестру консерваторії (диригент – В. Олійник).

 

17 лютого у Рівному відбулося відкриття фестивалю органної музики „Поліфонічні фрески”, на якому виступили В. Гамазова (орган), К. Огаркова (орган), заслужена артистка України Н. Фарина (сопрано), А. Перетягіна (сопрано). Концерти фестивалю продовжуватимуться у березні.

 

„Стихія танцю Мирослава Вантуха” – під такою назвою 22 лютого у Національному палаці мистецтв „Україна” пройшов ювілейний концерт Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П. Вірського, присвячений 70-річчю його генерального директора – художнього керівника, Героя України, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, академіка М. Вантуха.

 

У Національній філармонії України відбулися літературно-мистецький вечір поета-пісняра, заслуженого діяча мистецтв України М. Луківа, з нагоди 60-річчя від дня його народження та концерт народного артиста України Р. Кофмана (із авторського циклу „Великі імена”, присвячений німецькому композиторові Г. Генделю) за участю Національного ансамблю солістів „Київська камерата” (керівник В. Матюхін), Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України (керівник – В. Сіренко), Ансамблю класичної музики ім. Б. Лятошинського (керівник – В. Іконник-Захарченко).

 

Оперою Ю. Мейтуса „Украдене щастя” за п’єсою І. Франка у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької відзначено 60-річчя народного артиста України, її провідного соліста, та професора Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка І. Кушплера.

 

З нагоди 50-річного ювілею композитора О. Синютіна у Луцькому Народному домі „Просвіта” пройшов творчий вечір митця. На вечорі пісні композитора виконали заслужена артистка України А. Опейда та тріо „Троянда”. Ювіляра також привітали народний артист України В. Маренич, естрадно-симфонічний оркестр Волинського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка.

 

Урочистим концертом „Хорові перлини світової музики” 15 лютого у залі Кіровоградської обласної філармонії свій 30-річний ювілей відзначив Кіровоградський муніципальний камерний хор під керівництвом Ю. Любовича.

 

Театри Києва запросили глядачів на прем’єри вистав:

·   Національний академічний драматичний ім. І. Франка – „Назар Стодоля” за однойменною драмою Т. Шевченка;

·   академічний драми і комедії на лівому березі Дніпра – „Річард ІІІ” за п’єсою В. Шекспіра, „Том Сойєр” за М. Твеном;

·   академічний оперети – „Фіалка Монмартра” І. Кальмана;

·   академічний драматичний на Подолі – „Білі ночі” за Ф. Достоєвським.

 

У театрах України відбулися прем’єри вистав:

·   у Львівському національному академічному опери і балету ім. М. Заньковецької – „Історія коня” за повістю Л. Толстого „Холстомер”;

·   у Донецькому академічному музично-драматичному – „Зойчина квартира” за М. Булгаковим;

·   у Одеському обласному академічному українському музично-драматичному ім. В. Василька – „Кар’єра” за п’єсою Б. Брехта „Кар’єра Артуро Уї, яку можна було зупинити”;

·   у Чернівецькому обласному академічному музично-драматичному ім. О. Кобилянської – „Мадам Боварі” за романом Г. Флобера;

·   у Херсонському обласному академічному українському музично-драматичному – „Страшна помста” за повістю М. Гоголя (грант Президента України);

·   у Кримському академічному українському музичному – одноактних балетів „Створення світу” на музику А. Петрова та „Китайська легенда” (за мотивами китайських фольклорних творів).

 

З нагоди 75-річчя з часу створення Київського обласного українського музично-драматичного театру ім. П. Саксаганського (Біла Церква) та за значний особистий внесок у розвиток української культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки Указом Президента України нагороджено орденом „За заслуги” ІІІ ступеня – артиста В. Рєпіна, орденом княгині Ольги ІІІ ступеня – артистку Л. Дяченко; присвоєно почесне звання: „Заслужений артист України” – А. Бевзу, І. Калініченку, Л. Мерві.

 

З 9 по 15 лютого Львівський „Театр у кошику” виступив із гастролями у Національному центрі театрального мистецтва ім. Л. Курбаса. Його репертуар складався із вистав „Я йду, Христе!” за творами Г. Лужницького, „Пригоди ведмедиків панда” за п’єсою М. Вішнєка, „Річард після Річарда” за В. Шекспіром, „Провина” за п’єсою Н. Ромчевича.

 

У Рівному, Чернівцях, Львові, Дніпропетровську, у рамках Всеукраїнського туру, відбулися концерти Національного заслуженого академічного українського народного хору ім. Г. Верьовки.

 

 

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

 

 

Протягом лютого у Києві експонувалися виставки:

·   у Центральному будинку художника – живопису В. Ковтуна (на здобуття Національної премії України ім. Т. Шевченка), акварелей і батику О. Григор’євої, живопису М. Надєждіна (на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка), живопису В. Негреска;

·   у Національній спілці майстрів народного мистецтва України – творів В. Наконечного;

·   у Національному художньому музеї України – живопису В. Забашти „Пам’ятай, що живеш” (до 90-річчя від дня народження), живопису Г. Григор’євої „Край живопису”;

·   у Музеї мистецтв ім. Б. та В. Ханенків – живопису О. Петрової „Французька провінція”;

·   у Музеї українського народного декоративного мистецтва – гобеленів Г. Михайличенко;

·   у Музеї російського мистецтва – живопису О. Ройтбурда;

·   у Національному музеї Т. Шевченка – творів Г. Денисенка та Л. Денисенко-Єременко „Майстер і донька”;

·   у Національному музеї літератури України – творів В. Гарбуза „Барви рідного краю”;

·   у Державному інституті декоративно-прикладного мистецтва ім. М. Бойчука – робіт К. Ровенець „Життя”;

 

у галереях:

·   „Грифон” – творів О. Куріненка „Пори року”;

·   „Ірена” – робіт Г. Прохорової;

·   „Я галереї” – творів А. Волокітіна „Дотик”;

·   „Арт-Мікс” – пейзажів та натюрмортів І. Панкратова, Л. Глушенкової та Т. Коваленко „Три кроки до весни”;

·   „Срібні дзвони” – творів В. Жуковського „Райський сад”;

·   „Світлиця” – робіт Н. Гайдаш;

·   „Дім Миколи” – творів учасників творчого об’єднання черкаських художників „Ганг-Дон” „Внутрішня карта”.

 

У столичному Будинку вчених пройшла передаукціонна виставка „Українське мистецтво ХХ-XXI століть”. Організатор проекту – столична галерея „Тадзіо”. На виставці експонувалися твори М. Приймаченко, М. Глущенка, О. Грищенка, С. Шишка, Л. Подерв’янського, Б. Єгіазаряна, В. Трубчанинова, О. Мінгальова. Родзинкою експозиції стала ймовірна робота К. Малевича „Портрет дівчинки”. Усі 37 представлених лотів – із сімейних та авторських зібрань.

 

У містах України розгорнуто виставки:

·   у Дніпропетровську – робіт Г. Самарської;

·   у Львові – творів З. Кецала (до 90-річчя від дня народження), скульптур, графіки та батику В. та Н. Проданчуків, робіт В. Патика „Твори, яких ви раніше не бачили”, живопису і кольорової графіки О. Кормухіної „Кожен день – свято”, робіт Н. Білик „Екзотична Україна”;

·   творів І. Фартух „Оксамитовий сезон на морі”;

·   у Вінниці – робіт Т. Рафаловської;

·   у Чернівцях – картин Я. Січкаря, полотен Т. Хоменко „Дотик”, творів О. Кашпетюк і Н. Гаврилець, робіт М. Круглова, акварелей Л. Кірпенко;

·   у Миколаєві – творів В. Бандалієва;

·   робіт членів творчого об’єднання „Спокуса”;

·   у Сімферополі – творів В. Грищенко;

·   в Ужгороді – робіт І. Рішка „Карпатське відлуння”, творів М. Ороса, робіт О. Кондратюк, І. Дідик, Б. Кузьми, графіки А. Кльована „Теорія хаосу”;

·   у Хмельницькому – ікон на склі О. Ковальчука.

 

У Полтаві, на фасаді обласної філармонії, було відкрито меморіальну дошку музиканту і хормейстеру, художньому керівнику народних вокально-хорових колективів Полтавської області, заслуженому працівнику культури України О. Борисенку; а у Сумах, на одному із будинків – українському просвітителю, архітектору та перекладачу О. Паліцину.

 

Оголошено номінантів на здобуття Премії „PinchukArtCentre” у сфері сучасного мистецтва, що присуджується молодим українським художникам. До шорт-листу премії увійшли 20 художників із Києва, Львова, Харкова, Мукачевого, у тому числі вихідці з України, що мешкають у інших державах. Виставка творів номінантів відкриється у жовтні цього року. Під час її проведення міжнародне журі і визначить переможців.

 

 

КІНОМИСТЕЦТВО

 

 

27 лютого у Національному історико-культурному заповіднику „Батьківщина Тараса Шевченка” народний артист України Б. Ступка урочисто відкрив кінофестиваль, присвячений 195-річчю від дня народження поета. Демонстрація художніх та документальних кінокартин розпочалася у будинках культури сіл Моринці та Шевченкове Звенигородського району Черкаської області. Далі естафета „Шевченкових березин” перейде до сіл Зелена Діброва, Вільшана Городищенського району, міст Корсунь-Шевченківський, Сміла, Черкаси. Завершиться кіноперегляд за участю відомих представників творчої інтелігенції України 22 травня у Каневі.

 

У столичному Будинку кіно відбулися вечори, присвячені 100-річчю від дня народження кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв України В. Іванова та пам’яті кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв України С. Клименка, а також дебютів Національної кінематики України.

 

У Національному музеї літератури України пройшов вечір „Доля жінки на екрані М. Ткачука”, який організувала міжнародна організація „Жіноча громада”. Увазі глядачів було представлено як ретроспективні, так і нові стрічки М. Ткачука, зокрема, „Пані Сенаторка”, „Щаслива Настуня”.

 

Члену Національної спілки кінематографістів України, кінодокументалістові О. Балагурі, за документальний фільм „Крила метелика”, що розповідає про життя Києва і киян 25-років тому, вручено диплом і нагрудний знак „Почесний громадянин міста Києва”. Церемонія вручення відбулася у приміщенні Київської міської державної адміністрації.

 

У Житомирі з ініціативи громадського руху „Українська платформа” пройшла презентація проекту „Наша історія: погляд крізь призму кінооб’єктива”. Його мета – створити в містах і селах осередки, які б стали центрами ознайомлення людей, особливо молоді, з основними етапами становлення української державності. До перегляду та подальшого обговорення запропоновано 22 художні та документальні фільми, зокрема, „Забута державність”, „Собор на крові”, „Між Гітлером і Сталіном (Україна у Другій світовій війні)”, „Сандормох” та інші. Надалі їх список поповнюватиметься.

 

 

МУЗЕЙНА СПРАВА

 

 

У Національному музеї літератури України експонувалася виставка „Не бійтеся заглядати у словник: це пишний яр, а не сумне провалля…”, яку було приурочено до Міжнародного дня рідної мови та до 100-річчя виходу в світ „Словника української мови” Б. Грінченка.

 

Також у Національному музеї літератури України відбулася презентація двотомника відомого перекладача Г. Кочура „Література та переклади”, підготовленого видавництвом „Смолоскип”. У виступах письменників, перекладачів, шанувальників українського слова було висвітлено роль Г. Кочура у формуванні школи українського перекладу.

 

У Музеї українського народного декоративного мистецтва тривала виставка творів Г. Собачко-Шостак, присвячена 125-річчю від дня народження художниці, яку було відкрито ще у жовтні минулого року. Серед робіт, які експонувалися на виставці, були, зокрема, „Дарунок землі”, „Виноград”, „Святковий вечір”, „Незабутні квіти”.

 

Унікальну виставку під назвою „Російська ікона XVII – початку ХХ століття” було відкрито у Київському музеї російського мистецтва. Це вже третя цього року виставка із серії „Музей і колекціонери”. Експозиція налічувала близько 150-ти ікон з особистих зібрань київських колекціонерів.

 

У Центрі розвитку духовної культури Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Полтавської області експонувалася виставка робіт Ф. Хлоня „Гончарські фантазії минулого”, приурочена до 100-річчя від дня його народження. На ній було представлено документи з родинного архіву, творчі роботи майстра та вироби майстрів артілі „Червоний гончар” кінця 1940-х – початку 1960-х років: куманці, глеки, горщики, чайники, макітри, барильця.

 

Експозицію відреставрованих творів живопису, графіки, металу, кераміки, тканини та паперу „Відроджені скарби Полтавщини” можна було побачити у виставковій залі Полтавського краєзнавчого музею. Реставрацію виконано харківськими майстрами-реставраторами у рамках проекту „Реставрація без кордонів”.

 

У Волинському краєзнавчому музеї тривала виставка „Народна ікона на склі ХІХ-ХХ століть” із приватної колекції львів’янина А. Цибка, на якій експонувалися 14 ікон, виконаних олійними фарбами на дереві. Це – образи Богородиці, Миколая, Юрія Змієборця, Параскеви, Варвари, Катерини. Крім живопису, сакральна народна творчість представлена творами волинських майстрів XVIII-XIX ст.: виносні хрести-розп’яття, скульптури ангелів, свічники. Виставка стала результатом тривалої та плідної співпраці Музею волинської ікони і приватних колекціонерів.

 

У рамках заходів по відзначенню 130-річчя від дня народження українського композитора С. Людкевича, у Львівському меморіальному музеї С. Крушельницької експонувалася виставка „Високоповажному і дорогому Професорові…”, яку побудовано на матеріалах з особистої бібліотеки митця. Це – статті та книги композиторів, виконавців, музикознавців, фольклористів, письменників та літературознавців з посвятами для С. Людкевича. Серед них – В. Барвінський, Б. Кудрик, Є. Вахняк, М. Загайкевич, П. Тичина, М. Рильський та ін.

 

22 лютого у селі Халеп’я Обухівського району Київської області було відкрито філію обласного археологічного музею В. Хвойки, першовідкривача трипільської культури, яку розташовано в будинку 1872 року спорудження, де протягом двох років мешкав дослідник.

 

 

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

 

 

До Міжнародного дня рідної мови у Національній парламентській бібліотеці України відбулася презентація книжкової виставки „Вмирає все в житті, та не вмирає слово”. Цьогорічну виставку було присвячено словникам. У презентації взяли участь, зокрема, заступник міністра культури і туризму України О. Бенч, директор видавництва „Довіра”, заслужений працівник культури Т. Гуменюк, директор мовно-інформаційного Фонду Національної академії наук України, її член-кореспондент, доктор фізико-математичних наук, професор В. Широков, викладач інституту журналістики Київського національного університету ім. Т. Шевченка доктор філологічних наук, професор О. Пономарів та голова Спілки підтримки та захисту української культури „Есперо”, повноважний представник Всесвітньої есперанто асоціації у Києві Л. Лісницький. Перед учасниками виступив вокальний ансамбль кафедри народного пісенного виконавства Київського національного університету культури і мистецтв.

 

25 лютого у Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка, у рамках європейського року креативності та інновацій, відбувся круглий стіл та однойменна книжкова виставка: „Інноваційна стратегія України та її реалізація товаровиробниками Буковини” за участю працівників відповідних департаментів обласної, міської рад, зацікавлених представників виробничих колективів.

 

У бібліотеках України рядом заходів відзначено:

·   240-річчя від дня народження російського байкаря І. Крилова;

·   225-річчя від дня народження російського поета та перекладача М. Гнєдича;

·   175-річчя від дня народження українського письменника, педагога і культурного діяча А. Кралицького;

·   170-річчя від дня народження українського фольклориста П. Чубинського;

·   145-річчя від дня народження українського поета В. Самійленка;

·   125-річчя від дня народження російського прозаїка Є. Замятіна;

·   105-річчя від дня народження українського письменника Л. Смілянського.

 

У Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці відкрито Центр європейської інформації. Метою проекту є поширення об’єктивних відомостей про Європейський Союз. Центр європейської інформації забезпечить доступ зацікавленим особам (учням, студентам, викладачам, журналістам, представникам влади, бізнесу, діячам культури) до інформаційних ресурсів щодо діяльності інституцій ЄС.

 

15 лютого 110-ту річницю з часу створення відзначила Кіровоградська обласна наукова бібліотека ім. Д. Чижевського. На честь святкової дати було проведено день відкритих дверей. Головні урочистості відбулися 27 лютого. Для гостей і відвідувачів бібліотеки було відкрито книжкові, художні та фотовиставки: комплексна виставка про історію розвитку закладу „Бібліотека свідок і творець історії”, книжкові виставки „Д. Чижевський – філософ, історик, учений зі світовим ім’ям”, „110 років – разом з вами”, художня виставка декоративно-ужиткового мистецтва „Моя клаптикова мозаїка” (печворк) Л. Кривенко, художня виставка О. Коломієць, фотовиставка „Погляд-2008” та ін.

 

 

ТУРИСТИЧНА СПРАВА

 

 

„Запоріжжя туристичне” – під такою назвою відбулася презентація фотоальбому у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї, у рамках реалізації Концепції розвитку туризму і курортів у Запорізькій області. Автори проекту – представники управління культури обласної державної адміністрації та обласного туристичного інформаційного центру – прагнули ознайомити громадськість України з відомими пам’ятками історії, архітектури, монументального мистецтва на території області, залучити туристів до цього краю.

 

За ініціативою головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій Івано-Франківської обласної державної адміністрації відбулося засідання представників управління освіти і науки Івано-Франківської обласної державної адміністрації, керівників вищих навчальних закладів, що готують фахівців у галузі туризму, з керівниками туристичних фірм та організацій, де обговорювалися проблемні питання галузі, умови здійснення екскурсійної діяльності, питання організації екскурсійних маршрутів та турів вихідного дня по області, програм відпочинку для дітей, проблеми практики та подальшого працевлаштування випускників туристичних навчальних закладів міста.

 

„Сільський зелений туризм – пріоритетна сфера розвитку туризму у період економічної кризи” – такою була назва круглого столу, який відбувся за сприяння Головного управління культури і туризму Чернівецької обласної державної адміністрації. До участі у ньому було запрошено представників Державної служби туризму і курортів, Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму та господарів садиб зі всієї України, представників міжнародних фондів і організацій, які опікуються розвитком сільських територій. Метою заходу було визначення стану та перспектив розвитку сільського зеленого туризму в Україні, як одного із факторів розширення зайнятості у сільській місцевості та розвитку сільських територій.

 

12 лютого у Раді Міністрів Автономної Республіки Крим за ініціативою Міністерства курортів і туризму АРК, відбулася нарада на тему „Про ситуацію, що склалася в санаторно-курортному і туристичному комплексі Автономної Республіки Крим у зв’язку із внесенням змін до законодавчих актів України про оплату за землю”. Її учасниками були представники місцевих органів державної влади, міністерств, відомств, а також міських виконавчих комітетів, сільські і селищні голови курортних населених пунктів, керівники санаторно-курортних і туристичних підприємств.

 

 

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ

 

 

Метою VIII Міжнародного молодіжного фестивалю „Мистецькі барви-2009”, що проходив у Прилуках Чернігівської області, було сприяння активізації творчих здібностей молоді, популяризації народної та української естрадної пісні, сучасної та народної хореографії, для закріплення творчих стосунків районів, областей України та країн ближнього зарубіжжя. Його організатори – Міністерство України у справах сім’ї, молоді та спорту, Головне управління культури та туризму Чернігівської обласної державної адміністрації, Прилуцька міська рада, міський Будинок культури, Культурно-дозвіллєвий центр міського Будинку культури. У фестивалі взяли участь аматори з 18 областей України, а також гості із-за кордону, які продемонстрували різні пісенно-хореографічні жанри.

 

У Дніпропетровську відбувся Міжнародний фестиваль вокального та хореографічного мистецтва „Дніпровська хвиля-2009”, у якому за призові місця змагалися діти дошкільного віку, школярі та студенти. Журі на чолі із Ю. Фалесою, визначило переможців, серед яких були, зокрема, колективи „Цвітень”, „Феєрія”, „Чарівний міст”, „Співаночки”, солісти М. Полякова, О. Семенченко, А. Овчинников, О. Чучко, О. Перепелиця, В. Глушко, В. Калузька і Я. Оленіна, які й виступили на гала-концерті.

 

„Від Різдва до Різдва” – такою була назва ХVI Всеукраїнського фестивалю духовного піснеспіву, який відкрився 5 лютого у залі Дніпропетровського академічного обласного російського драматичного театру ім. М. Горького. Його учасниками стали 56 хорових колективів із різних куточків України. Більшість із них було відзначено у таких номінаціях: „кращі церковно-парафіяльні колективи”, „кращі дитячі церковні колективи”, „кращі аматорські колективи”, „кращі світські професійні колективи”, „кращі дитячі колективи”, „кращі світські колективи”. Також в окремих номінаціях оголошено кращих керівників хорових колективів та їх солістів.

 

У лютому завершився ІІІ обласний фестиваль народної творчості, присвячений 195-й річниці від дня народження Т. Шевченка та 55-й річниці утворення Черкаської області, який тривав близько двох років. У творчих звітах другого туру взяло участь понад 700 аматорських колективів краю. Багато з них стали його лауреатами. Свої роботи представили не тільки аматори сцени, а й численні народні майстри. У заключному концерті взяли участь понад 1200 самодіяльних митців із різних куточків України.

 

За участю 16 колективів і 15 окремих виконавців у Черкасах пройшов фестиваль представників національних меншин „Єдина родина”. Увагу глядачів привернули, зокрема, виступи фольклорного ансамблю „Цузаммен” німецької громади, дитячого вокального ансамблю недільної єврейської школи „Ціпорім”, театру хореографічних мініатюр „Артанія” грецької громади.

 

27 лютого у концертному залі Сімферопольського музичного училища ім. П. Чайковського відбулася етнокультурологічна акція-фестиваль „З любов’ю до Криму: діалог культур – шлях до єдності й процвітання”, метою якої було розвинути і об’єднати нові форми роботи державних структур освіти і культури з національними і громадськими організаціями, спрямовані на формування у молоді і учнів світогляду, що ґрунтується на принципах толерантності, взаєморозуміння й взаємодії в умовах багатонаціонального Криму. У рамках фестивалю відбулися: етнографічна виставка, підготовлена вчителями та учнями „Сімферопольської міжнародної школи”, де було представлено національний побут, посуд, страви українців, росіян, білорусів, кримських татар, турків, чеченців, поляків та корейців; святковий концерт за участю учнів цієї ж школи, танцювального ансамблю „Візаві” – студентів Кримського університету культури, мистецтв та туризму та оркестру народних інструментів загальноосвітньої школи № 34 міста Сімферополя.

 

15 лютого в Україні відзначали Стрітення. Відродити традиції, пов’язані з цим святом спробували у Музеї українського народно-декоративного мистецтва, де відбувся майстер-клас по виготовленню пташок-мотанок для дітей, який провела майстер декоративно-ужиткового мистецтва Г. Дюговська. У роботі було використано натуральні матеріали: палички зроблені з верби та нитки – з вовни.

 

Також у Музеї українського народного декоративного мистецтва викладачі і студенти кафедри художнього текстилю та моделювання костюма Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука представили театралізований модельний показ „Свято йде…”. Поштовхом до його проведення стала однойменна виставка робіт, що експонувалася в залах музею до 12 лютого. Перед гостями розгорнулося магічне дійство у виконанні учасників ансамблю „Зернятко”. Під супровід української народної пісні та роз’яснень ведучої глядачі спостерігали сплетіння обрядів зимового традиційного циклу України: від народження Божича-Коляди до проводів зими та зустрічі весни на Колодія – прадіда сучасного свята Святого Валентина.

 

28 лютого у Національному музеї народної архітектури і побуту Національної академії наук України пройшло фольклорно-етнографічне свято „Масляна”. У дійстві взяли участь фольклорно-етнографічні колективи „Барвінок”, „Борисівчанка” (Переяслав-Хмельницький), „Червона калина” (с. Пристроми Переяслав-Хмельницького району), „Берегиня” (Ірпінь Київської області), „Яцьківчанка” (с. Яцька Васильківського району), „Калина” (Прилуки Чернігівської області). Також святкування на честь Масляної у Києві відбулося на території Національного комплексу „Експоцентр України”, де виступили фольклорний ансамбль „Витинанки” з Харкова, народний хор „Джерело”, жіночий гурт „Любисток”, ансамбль „Берегиня”, фольклорний гурт „Веселка”, народний хор „Стежина” з Києва та проведено виставку-ярмарок виробів народних майстрів.

 

У приміщенні Київського академічного театру ляльок, у рамках щорічної Всеукраїнської благодійної акції „Щасливі долоні” для дітей-сиріт віком від 15 до 17 років, які виявили особливі здібності в галузі освіти, мистецтва та спорту, відбулася церемонія нагородження переможців. Цього року за підсумками конкурсного відбору у дитячих будинках і школах-інтернатах обрано 30 підлітків-старшокласників, які отримали можливість після закінчення школи навчатися в обраних вузах. Під час перебування у Києві вони взяли участь у майстер-класах народних артистів України В. Мойсеєнка і В. Данильця, відвідали виставки, театри, мали можливість поспілкуватися з українськими акторами Б. Бенюком, О. Сумською та ін.

 

Діти-сироти та діти з малозабезпечених та багатодітних родин взяли участь у обласному етапі Всеукраїнського благодійного фестивалю дитячої та юнацької творчості „Звичайне диво” у Чернівцях. Захід було організовано Головним управлінням освіти та науки Чернівецької обласної державної адміністрації та обласним центром естетичного виховання „Юність Буковини”. Конкурсанти змагалися у номінаціях: „вокал”, „хореографія”, „розмовний жанр”, „циркове мистецтво”, „декоративно-ужиткове та образотворче мистецтво”.

 

Полтавець С. Зубарь, який володіє унікальним голосом, отримав іменний грант від Президентського фонду Леоніда Кучми „Україна”, у рамках програми „Обдаровані діти”.

 

В Ужгороді відбувся мистецький проект-синтез „Екле-2”, тобто еклектика. Захід продемонстрував творчість 20 молодих митців з різних куточків України у таких жанрах: поезія, живопис, музика.

 

Протягом місяця експонувалися виставки творів самодіяльних митців:

·   у Києві, у Музеї українського народно-декоративного мистецтва – керамічних робіт дитячої гончарної майстерні гімназії „Фортуна”, авторського костюма та художнього текстилю викладачів і студентів Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука „Свято йде”;

·   у Чернівцях – роботи студентів Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В. Шкрібляка та факультету образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Чернівецького національного університету;

·   у Рівному – робіт членів гуртка Рівненського міського центру творчості учнівської молоді;

·   в Івано-Франківську – творів В. Гаврилюка;

·   у Сумах – робіт А. Дозорець.

 

 

 

____________________________

 

Матеріал підготувала:

Наймушина Ю.М.,

бібліотекар відділу наукового аналізу

і узагальнення інформації.


Корисні посилання
 Проект Довгострокової стратегії розвитку української культури
Український інститут Тараса Шевченка
Інформація Міністерства культури України про стан виконання у червні 2015 р. плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна–2020» у 2015 році»
Конкурс статей та фотографій про культурну спадщину Криму
Український патріотичний плакат – 2015
Долучитися до Ради реформ
Бібліотека українського воїна
Мобілізаційні читання до річниці від дня народження Тараса Шевченка
Президент України
Верховна Рада України

Урядова телефонна ''гаряча лінія''
Антикорупційний портал
Українське національне інформагентство ''УКРІНФОРМ''
Український центр культурних досліджень
Культурно-мистецька освіта
Наша сторінка на facebook
Національна безпека і оборона України
Електронні закупівлі Міністерства культури України
Інформаційний ресурс для громадян, вимушених залишати свої оселі
До уваги працівників галузі культури Луганської та Донецької областей