???mainPage???
Пошук

Розширений пошук »


Опитування
Чи зручно Вам користуватися цим сайтом?
Так
Ні
Не завжди
Відповісти Відповісти
Результат опитування Відповісти
Головна  » Анонси» 28 серпня в Чернігівському художньому музеї імені Григорія Галагана відкриється виставка «Народний декоративний розпис України» версія для друку
28 серпня в Чернігівському художньому музеї імені Григорія Галагана відкриється виставка «Народний декоративний розпис України»

28 серпня о 15-00 в Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відбудеться відкриття виставки "Народний декоративний розпис України".

 

Декоративний розпис – це не лише оздоба житла, а й особливий символічний код українського мистецтва, в основі якого лежить поетично-образне світосприйняття автора, любов до рідної землі і людей, а простота малюнка приховує довгу й копітку роботу мистця. У цьому виді декоративно-ужиткового мистецтва найповніше втілені естетичні уявлення, ключові цінності й художня культура української нації.

 

Художній розпис – це різновид декоративно-ужиткового мистецтва, технологічна та орнаментаційна система оздоблення будівель, ужиткових речей і предметів. Витоки декоративного розпису як жанру декоративно-ужиткового мистецтва - у традиції оздоблення людиною свого житла, котра носила не лише естетичний, а й магічно-обрядовий характер. Розпис був здавна поширений по селах України, особливо на Дніпропетровщині, Поділлі, Буковині. На початку XX століття з розповсюдженням «мальовок» на папері цей вид народної творчості утвердився як самобутній жанр декоративно-ужиткового мистецтва.

 

Віками у кожній місцевості поступово виробився свій усталений характер орнаментальних мотивів, прийомів і технічних засобів оздоблення будівель та інтер'єру, речей побуту. Одним з провідних осередків художнього розпису є с.Петриківка на Дніпропетровщині, відомий ще з часів козаччини центр народного малярства. Його визначальними рисами є специфічна техніка виконання й оригінальний арсенал виражальних засобів. Петриківський розпис репрезентований на виставці творами Володимира Глущенка, Андрія Пікуша, Марії Бельмас, Надії Кондратю́к, Марії Кравець.

 

Винахідливо й цікаво інтерпретує традиції петриківського розпису Марфа Тимченко - народний художник України, перший лауреат Премії імені Катерини Білокур і володар Національної премії України імені Тараса Шевченка. У своїх квіткових і сюжетно-тематичних композиціях знана майстриня декоративного малярства цікаво інтерпретує та розвиває елементи петриківського орнаменту, створюючи особливий казковий світ з квітучою природою, мирним небом і добрими людьми. Вірним соратником Марфи Ксенофонтівни в мистецтві і в житті був Іван Скицюк заслужений майстер народної творчості України, який прикрашав свої твори орнаментами, характерними для рідного Поділля. Творчу традицію мистецької родини Марфи Тимченко та Івана Скицюка продовжує їх донька Олена Скицюк.

Свої визначальні риси і відмінності має декоративний розпис Київщини, що опирається на найкращі здобутки місцевого народного мистецтва. На виставці представлені роботи таких київських майстрів декоративного розпису як Марія Буряк, Іван Шостак Іван Приходько. Серед художників Київщини виділяються самобутній символіко-міфологічний світ картин народної художниці України, лауреата державної премії імені Т.Г. Шевченка Марії Примаченко.

 

Однією з фундаторів традицій професійної школи черкаського розпису є заслужена художниця України Тамара Гордова. Еволюцію народного розпису спостерігається також у творах майстрів Полтавщини і Харківщини, які збагатили цей вид мистецтва свіжою тематикою, сучасними інтерпретаціями традиційних орнаментальних мотивів. Одна з найяскравіших художниць Полтавщини - Галина Рідна, твори якої органічно поєднують народні традиції й оригінальний авторський задум. Декоративний розпис Харківщини репрезентований роботою Євгена Поставничого «Прозорий ранок».

 

На Херсонщині традиції декоративного малювання плекала Людмили Вітковської заслужений майстр народної творчості.

У західних областях народний живопис не набув такого поширення, як у центральних  та південних регіонах України. Однією з майстринь, які сприяли утвердженню станкового декоративного розпису Прикарпаття є художниця з Івано-Франківщини Стефанія Сандюк , яка створює складні деталізовані композиції.

 

Розпис Чернігівщини сформувався під впливом різних мистецьких шкіл декоративного малювання і характеризується еклетичним поєднанням різноманітних технік виконання і виражальних засобів. На виставці експонуються яскраві сюжетні композиції на фольклорну тематику Івана Просяника та орнаментально-декоративні композиції Тетяни Стадниченко.

Декоративний розпис є одним з унікальних проявів української художньої культури. Дбайливо зберігаючи традиційні мотиви і композиційні схеми народного розпису, сучасні мистці збагачують його новими ідеями, забезпечуючи прогресивну життєву основу національного мистецтва.

 

Адреса музею: м. Чернігів, вул. Горького, 6

Тел: 64-70-06, 77-46-16

 

Інформація надана Департамент культури і туризму,

національностей та релігій Чернігівської ОДА

 

 


Корисні посилання
 Проект Довгострокової стратегії розвитку української культури
Український інститут Тараса Шевченка
Інформація Міністерства культури України про стан виконання у червні 2015 р. плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна–2020» у 2015 році»
Конкурс статей та фотографій про культурну спадщину Криму
Український патріотичний плакат – 2015
Долучитися до Ради реформ
Бібліотека українського воїна
Мобілізаційні читання до річниці від дня народження Тараса Шевченка
Президент України
Верховна Рада України

Урядова телефонна ''гаряча лінія''
Антикорупційний портал
Українське національне інформагентство ''УКРІНФОРМ''
Український центр культурних досліджень
Культурно-мистецька освіта
Наша сторінка на facebook
Національна безпека і оборона України
Електронні закупівлі Міністерства культури України
Інформаційний ресурс для громадян, вимушених залишати свої оселі
До уваги працівників галузі культури Луганської та Донецької областей